топ понуда

Традиционална жолта – 1л

410ден

Традиционалната жолта лозова ракија од нашата дестилерија има префинет и нежен вкус со суптилна арома. Се користи како аперитив или дигестив, односно како пијалок кој се сервира пред оброк за стимулација на апетитот, а и како пијалок по оброкот кој го стимулира варењето на храната.Се служи и ладна и топла.
Произведена со двојна дестилација, од надалеку познатата сорта грозје – Вранец, од Тиквешкиот регион, односно од Неготино.
Нашиот добро познат аперитив се препорачува да се служи разладен со разни традиционални македонски салати.
Секоја голтка од овој пијалок ги разбидува сетилата и доброто расположение.

  • Пакување: Стаклена амбалажа
  • Нето: 1000мл
  • Алк: 42%

Дел од нашата понуда: